Trápi vaše dieťa astma?

05.03.2024

      Ak sa vám zdá, že sa vaše dieťa rado pohybuje v rytme hudby, často si pospevuje alebo pozitívne na hudbu reaguje, môže vám týmto spôsobom signalizovať svoj záujem sa hudobne rozvíjať. Prvotný vzťah k hudbe získavalo už ako bábätko počas vnútromaternicového vývinu, keď počúvalo to, čo počúvali ľudia v jeho blízkom okolí, predovšetkým jeho mama. Už tu sa vytváral vzťah dieťatka k hudbe a hudobné vlohy nás všetkých, ktoré môžu byť neskôr viac, alebo menej rozvinuté.

      Ak patríte k rodičom, ktorí považujú hru na hudobný nástroj za súčasť všeobecného vzdelania dieťaťa, ktoré bude teraz preň potešením a v budúcnosti spolutvorcom dospelého s veľkým kultúrno –spoločenským prehľadom, potom hra na hudobnom nástroji určite obohatí život vášho dieťaťa.

      Vo všeobecnosti medzi najčastejšie volené hudobné nástroje patria dychové. Zobcová flauta je vhodná pre úplných začiatočníkov a je finančne dostupná pre každého. Priečna flauta a klarinet sú vhodné, ak má dieťa už trvalý chrup a nie príliš krivé zuby alebo jazvy na perách, ktoré by mohli komplikovať techniku tvorenia tónov. Saxofón, trúbka, lesný roh a fagot sú fyzicky náročnejšie, a preto vhodné skôr pre staršie deti.

      Dychové hudobné nástroje prispievajú k rozvoju správneho dýchania, sú vhodné i pre astmatické deti. Odborný lekár pre TBC a pľúcne choroby MUDr. Július Duchoň poznamenáva, že: „Hra na flautu alebo iný dychový nástroj, je pre deti s astmou veľmi vhodný a naučí deti správne dýchať." Pri hre na zobcovej flaute, fúkanie do nástroja pomáha predovšetkým deťom, ktoré majú časté zápaly dýchacích ciest, sú astmatické prípadne pri dýchaní nedokážu využívať celú kapacitu pľúc. 


      Taktiež detská lekárka MUDr. Jana Prochádzková sa vyjadrila k problému: Dieťa — astma — hra na flautu takto : „Hra na flautu veľmi dobre pôsobí na dychovú sústavu detí. Učí ich správnemu dýchaniu a správnemu hospodáreniu s dychom. Vedie deti k takzvanému hlbokému dýchaniu, kde sa okysličený vzduch dostane až k pľúcnym mechúrikom a tým sa zväčší celá kapacita pľúc. Zobcová flauta spotrebuje zo všetkých dychových nástrojov najmenej vzduchu. Pri hre sa prehlbuje najmä dýchanie bránicové, usmerňuje sa nádych a výdych je predĺžený. Bránica je najdôležitejším dychovým svalom. Pravidelným používaním hlbokého bránicového dýchania dieťa posilňuje dýchacie svaly, čo zlepšuje ich súhru. Dychová gymnastika sama o sebe nemôže liečiť, ale pomáha pri ceste k zdraviu a k získaniu sebadôvery. Je to jedna z metód dychovej rehabilitácie a celkovej liečby používanej v detských liečebniach pre respiračné choroby a astmu. Pri nesprávnom dýchaní sa dostáva do pľúc a dýchacích ciest studený vzduch plný nečistôt a choroboplodných zárodkov. Ďalším dôsledkom nesprávneho dýchania je nedostatočná výmena vzduchu v pľúcach, ktorá vedie k ľahšiemu vzniku rôznych ochorení dýchacích ciest. U astmatických detí, zvlášť pri záchvate často dochádza iba k povrchnému dýchaniu. Deti potom v takejto krízovej situácii nedokážu s dychom hospodáriť. Zobcová flauta môže tieto nedostatky odstrániť." 

      Existujú zariadenia na podporu zdravia detí ako napr. Súkromná materská škôlka "Zdravé dieťa" - Košice, kde je aplikovaná dychová gymnastika a vo Waldorfskej základnej škole sú učebné osnovy v predmete hudobná výchova upravené tak, aby si žiaci osvojili hru na hudobnom nástroji - flauta v základnej miere.

      Všetko to len potvrdzuje aj laboratórium pre výskum respiračných chorôb v zahraničí, kde bola vyvinutá pomôcka pre rozvoj správneho dýchania tzv. pľúcna flauta (Lung Flute), fungujúca na princípe fúkania obdobne ako pri flaute. Pľúcna flauta je zdravotnícka pomôcka používaná na čistenie hlienu z preťažených pľúc nízkofrekvenčnými zvukovými vlnami. Zariadenie sa skladá z náustku a plastovej trstiny, ktorá vibruje v komore a vytvára zvukové vlny v hrudnom koši. Tieto zvukové vlny vibrujú a rozbíjajú usadeniny hlienu v pľúcach, čo umožňuje ľahšie presunúť tieto usadeniny z pľúc do hrdla. Cvičenie môže prebiehať tiež bez pomoci pomôcok, kedy pri rozvíjaní hrudníka sa nadýchavame nosom a pri jeho stlačení vydychujeme ústami. Dochádza tak k zvýšeniu vnútro hrudného tlaku a sekrét je vytláčaný od väčších priedušiek pomocou predĺženého výdychu, čo zľahčuje vykašliavanie. Pľúcna flauta, ktorú pôvodne vynašiel inžinier akustiky Sandy Hawkins, sa v súčasnosti používa ako diagnostický nástroj v Japonsku, Európe, Kanade a Spojených štátoch.

      Prostredníctvom hry na zobcovej flaute – veselým, nenásilným muzicírovaním je možné prispieť k terapii diagnózy detskej astmy, niektorých respiračných chorôb i pri vadách reči – zajakavosti (balbuties). Veľmi sa osvedčujú aj fúkacie hračky a dychové hudobné nástroje (píšťalky, ústne harmoniky, flauta) pri cystickej fibróze, čím sa "liečivá" zobcová flauta stáva vítaným rehabilitačným pomocníkom detských lekárov, detských logopédov a špeciálnych pedagógov, alergológov, aj odborných lekárov pre TBC a pľúcne choroby. Zdravotne postihnuté dieťa si posilní sebadôveru, začleňuje sa do prirodzeného spoločenského prostredia a v súhre s inými hudobníkmi si vytvára pevné vzťahy a rozširuje okruh priateľov so spoločnými záujmami.  

      Hudba učí všetky deti poriadku, disciplíne, ovplyvňuje ich celkové konanie, postoj k práci, ku kolektívu a k životu vôbec. Kladne vplýva na mravné a charakterové vlastnosti dieťaťa, ovplyvňuje jeho intelektové schopnosti a psychické procesy ako vnímanie, pamäť, pozornosť, predstavy, fantáziu, spôsobuje mu radosť, osvieženie a zároveň regeneruje jeho celkový nervový systém. Dochádza k pozitívnemu psychickému nastaveniu osobnosti dieťaťa pri dosahovaní úspechov v koncertnej činnosti, ale aj trénovaniu psychickej odolnosti a stability pri zvládaní neúspechu. Tieto deti potom vstupujú do života s pozitívnym vzťahom k hudbe, čo ovplyvňuje ich kultúrne vedomie, ale určuje aj duchovné hodnoty ich spoločenského života s trvalým vzťahom k umeleckým dielam. 

Ďakujeme za Váš záujem zvýšiť kvalitu života vášho dieťaťa a sme radi, že Vás oslovili naše hudobné kurzy. 

Mgr. Dravecká Mikulová Zuzana, DiS.art

vaša lektorka