Saxofón

Tento nástroj je vhodný pre deti, ktoré nemajú radi klasickú hudbu a nechcú hrať v klasických orchestroch a komorných súboroch. Tieto deti majú radšej voľnosť improvizácií v tanečných a jazzových kapelách.
Rozlišujeme štyri rôzne saxofóny: sopránový, altový, tenorový a barytónový. Staršie deti so zmyslom pre rytmus môže baviť hra na altový alebo tenorový saxofón a po zmene hlasu majú radi ich hlbší a chrapľavý zvuk. Malé deti a útle dievčatá veľmi nezaujme. Prstoklad je podobný ako u zobcovej flauty, priečnej flauty a hoboja, takže deti, ktoré sa na nich naučili hrať, bez problémov prechádzajú na saxofón.
V umeleckých školách štandardne začínajú hrať na saxofóne deti medzi 10 – 12 rokom, avšak pri špecifickej didaktickej pripravenosti pedagóga pre vek do 6 rokov a záujme dieťaťa o daný nástroj, je veková hranica začiatku hry variabilná. Pri deťoch do 6 rokov je k dispozícii veľká ponuka saxofónov prispôsobených ich motorickým schopnostiam (bližšie info. na vyžiadanie u vyučujúceho v SANA Music).
Telesné predpoklady:
- vhodný vek na začiatok štúdia je od 10 rokov a viac. V tomto veku je postavenie tela pri hre už celkom pohodlné a váha nástroja (saxofón je ťažký) spočíva prevažne na popruhu zavesenom na krku
- hráč nepotrebuje naťahovať príliš ruky, ale pri hre na ne nevidí (to neplatí pre sopránový saxofón), preto je potrebná dobrá koordinácia prstov
- hráč si vkladá do úst veľký náustok, ktorý vibruje podobne ako pri klarinete a vyžaduje pomerne silný dych
Psychické predpoklady:
- aj keď je saxofón väčší, hrá sa na ňom ľahšie ako na flaute alebo klarinete
- notové zápisy nie sú obtiažne, aj preto bez dlhého cvičenia je možné dosiahnuť uspokojivého pokroku
Povahové predpoklady:
- vyhovuje deťom, ktoré označujeme ako bezstarostné, spokojné, vyrovnané a družné
- dieťa nemá potrebu nadväzovať tesný vzťah s učiteľom
- vhodný pre adolescentov, ktorí už hrajú na iný klasický nástroj
- deti, ktoré sa chcú uvoľniť od formálneho štýlu hry k voľnej improvizácii
- deti, ktoré majú radi hlasný zvuk nástroja